Podręcznik Użytkownika Mózgu – Jak działają emocje?

To zadziwiające, że ludzie zwykle nie są świadomi tak podstawowych rzeczy, jak model własnego działania. Kupując samochód inwestują w kursy jazdy, zdają egzaminy; nawet użytkowanie odkurzacza zaczyna się często od przejrzenia instrukcji obsługi. Nie wydaję Ci się, że osoba ludzka jest nieco bardziej skomplikowana od odkurzacza, czy nawet samochodu? Nie mówiąc o tym, że jesteśmy od tych rzeczy znacznie cenniejsi.

Jedną z podstawowych sił popychających nas do działania są ich emocje. Być może nawet jedyną siłą sprawiającą, że coś robimy – zastanawiam się, czy ja podejmowałem kiedyś decyzje zupełnie bez emocji i wychodzi mi, że zawsze gdzieś w tle istniała emocja związana z celem podjęcia danej decyzji. Nie upieram się jednak czy jest tak też w Twoim przypadku.

Tak czy inaczej skupmy się w tej chwili na działaniu emocji. Emocja pojawia się w naszym ciele jako reakcja na zaobserwowany (lub wymyślony!) bodziec. Informacja o zdarzeniu odebrana z naszych zmysłów jest interpretowana w mózgu za pomocą szeregu naszych przekonań,wartości i poddawana ocenie. Bez oceny wydaje się nie być emocji! Na podstawie tej oceny na rozkaz mózgu ciało nasze wchodzi w odpowiednią – pozytywną lub negatywną emocję. Dalej ta emocja może być przełożona na działanie zewnętrzne – nasze zachowanie, a na pewno na nasze myśli. I tak zakończona będzie ścieżka: bodziec, odbiór, interpretacja, emocja, zachowanie.

Przykład? Widząc parę całującą się na ulicy możesz dojść do wniosku, że tak nie wypada (na podstawie własnych przekonań), wejść w emocję wstydu i na przykład odwrócić głowę. Możesz też ucieszyć się, że ktoś okazuje sobie wzajemnie miłość i uśmiechnąć się szeroko. Możesz również przypomnieć sobie podobne zdarzenie z własnej przeszłości wchodząc w emocję, która Ci wtedy towarzyszyła.
Co było by najlepsze dla Ciebie teraz?

Jak działają emocjeTwoje zmysły dostarczają obserwacji (observation) do Twojego mózgu, który używając Twoich przekonań i wartości (beliefs, values) ocenia (eval.) aktualną sytuację wywołując emocję (emotion), która napędza Twoje działanie (action) i wpływa na Twoje myśli (thought).

Tak to widzę, możesz się zgodzić lub nie, ale weź sobie z tego tekstu, to co jest przydatne dla Ciebie.
Wszystkiego dobrego!

Share