Wpisy oznaczone ‘dilts’

Robert Dilts – Od Przewodnika do Inspiratora – Recenzja

Bez Komentarzy »

Robert Dilts – Od Przewodnika do Inspiratora

Od Przewodnika do Inspiratora - strona tytulowa w wersji angielskiej

Jakiś czas temu zdecydowałem, że potrzebuję szczegółowo poznać kilka metod coachingowych. Znam zasady i wszystkie “dlaczego”. Dobrze zapoznałem się z ogólny podejściem, przestudiowałem wiele zapisów sesji coachingowych przeprowadzanych przez profesjonalistów. Wszystko, czego potrzebowałem to bardzo szczegółowy zestaw narzędzi i procedur.

Poprosiłem moją znajomą, Agatę – coacha ICC, o zarekomendowanie mi książki, gdzie mógłbym odnaleźć poszukiwane informacje. „Tak, jest taka jedna, która ci się spodoba” – odpowiedziała. – „Znajdź sobie <<Od Przewodnika do Inspiratora>> Diltsa „.

I to była stuprocentowo trafiona rada. Przeczytałem całą książkę w kilka godzin i wiedziałem, że będę do niej wracał wiele, wiele razy. Pierwsza rzecz, która przyciąga Twój wzrok, gdy przeglądasz spis treści jest słowo „Narzędzia” powtarzane właściwie bez przerwy. W skrócie jest to prawdziwy zestaw narzędzi poważnego coacha, wypełniony po brzegi praktyką.

Robert Dilts zbudował całą książkę używając struktury poziomów logicznych ludzkiej neurologii.(Nazwałbym to raczej poziomami ludzkiej osobowości; temat do kontynuowania!). Koncepcja poziomów logiczny jest prawdziwym skarbem sama w sobie. Czuję, że jeszcze nie raz do niej wrócę na tym blogu, bo im dłużej myślę o tej idei, tym więcej możliwych zastosowań przychodzi mi do głowy. Na każdym poziomie osoba może być coachowana za pomocą innego stylu interakcji, używając innego zestawu narzędzi i dla osiągnięcia innych celów. Zaczynając od najniższego poziomu coach powinien być: przewodnikiem (na poziomie środowiska), coachem (na poziomie zachowań), nauczycielem (na poziomie umiejętności), mentorem (na poziomie przekonań), sponsorem (na poziomie tożsamości), inspiratorem (na poziomie duchowym). Dilts proponuje odpowiednie podejście i pełen zestaw narzędzi na każdym z tym poziomów.

Ten podręcznik coachingu jest zdecydowanie niezbędnym każdemu zainteresowanemu umiejętnościami coachingowymi. Nie musisz być zawodowym coachem, żeby go używać; jeśli jesteś managerem, trenerem lub po prostu chcesz się rozwinąć – zdobądź tę książkę!

Share