Planowanie: znajdowanie krytycznych czynników sukcesu

Gdy zabierasz się za planowanie zadania, na którym Ci zależy, oprócz standardowych metod warto też spróbować podanej dalej „Techniki znajdowania krytycznych czynników sukcesu”. Umożliwi Ci ona lepsze wykorzystanie Twoich kompetencji i doświadczenia oraz odsłoni kilka miejsc, do których zwykle byś nie dotarł. Metoda wesprze Cię w udanej realizacji zadania.

Sprecyzuj dokładnie cel, który chcesz osiągnąć oraz do kiedy ma być zrealizowany. Następnie wyobraź sobie dokładnie, że nadszedł założony dzień, a Ty nie wykonałeś zadania. Zastanów się co się mogło stać i zapisz wszystkie przyczyny, które przyjdą Ci do głowy. Po prostu zapisz: na analizę i ocenę przyjdzie czas później.

Gdy zapiszesz już wszystko zmień pozycję swojego ciała. Jeśli stałeś – usiądź, jeśli siedziałeś – wstań. Spójrz przez okno i pomyśl co najbardziej podoba Ci się, w tym widoku. Przypomnij sobie smak swojego ulubionego dania.

Wyobraź sobie, że nadszedł dzień realizacji celu i doskonale wykonałeś swoje zadanie. Zastanów się co mogło się stać i zapisz wszystkie przyczyny, które przyjdą Ci do głowy. Tak jak poprzednio nie analizuj ich od razu.

Gdy już zakończysz spisywanie przystąp do przeczytania swoich notatek. Przy każdej negatywnej przyczynie zapisz kilka sposobów, dzięki którym możesz ich uniknąć. Przy każdej pozytywnej zapisz kilka sposobów, których możesz użyć, żeby taki efekt wywołać. W każdym przypadku skup się na tym, co TY możesz zrobić.

Podana metoda pomoże odnaleźć Ci najważniejsze czynniki, które mogą spowodować porażkę lub sukces Twojego zadania. I co cenne zaplanujesz działania, które pomogą Ci zdecydowanie odnieść sukces.

Jeśli Twoje zadanie jest skomplikowane podziel je na podzadania i wykonaj powyższe ćwiczenie dla każdego z nich.

Baw się dobrze i korzystaj! Powodzenia!

Share

Zostaw Odpowiedź

*